ETUSIVU    UUTISET    BLOGI    PUNAKONE 1    PUNAKONE 2    PK HARRASTE    LADIES    PUNAKONE RY    HISTORIA    GALLERIA    FOORUMI    TUKIJAT    LINKIT  
Otteluraportti:

11.04.2010 17:00, Rahola, 6-div: Punakone 2 - IkU

Kauden 09-10 viimeinen (virallinen) peli oli IkU:a vastaan Raholan liikuntakeskuksella Tampereella. Päivän ensimmäisessä, YPA II:sta vastaan pelatussa, ottelussa kun oli varmistunut nousu sarjatasoa ylemmäs, eli 5. divisioonaan, ei IkU peliin jäänyt enää muuta tavoitetta kuin maine ja kunnia.

Punakoneen miehistö lähtikin otteluun varsin rennoin mielin ja turha puristus oli jätetty taakse. Ennakkoon oli tiedossa, että IkU tulee lujaa päälle ja pelaa, no sitä heidän tyylistä peliä. Eli varsin vauhdikasta, rikkovaa kaikin tavoin ja vastustajan ärsyttämistä kaikin tavoin, jopa hyvän urheiluhengen ja sääntöjen rajojen ulkopuolella. Tästä todisteena mainittakoon joukkueiden ensimmäinen kohtaaminen tällä kaudella. Kyseisen ottelun aikana jaettiin 72 jäähyminuuttia, parit 5+20 yms...

Kuten jo mainitsin, ottelun alla vallitsi suuri helpotus ja rentous, nousun varmistuttua. Tämä näkyikin heti ottelun alusta alkaen. Kaverin rikkomiseen ja hermoiluun ei lähdetty ollenkaan mukaan. Ottelu etenikin pienoisessa Punakoneen hallinnassa ensimmäisen erän ajan. Toisessa erässä oli hyvin havaittavissa IkUn turhautuminen. Etenikö ottelu ihan toisissa merkeissä mitä IkUn miehistö oli sen kuvitellut etenevän vai mistä moinen johtui. Kaveri otti useamman jäähyn erän aikana. Ensimmäisen aikana näistä nähtiin ehkä kauden hienoin ylivoimamaali. Punakoneen miehistö siirsi pallon kentän toiselta laidalta alakerran kautta toiseen laitaan, josta viimeisenä Topi syötti keskellä vapaana olleelle Maukkelilla, jolla olikin helppo tehtävä siirtää pallo maaliin.

Kolmanteen erään lähdettiin 4-4 tilanteesta, joten ottelu täysin avoin vielä kummalle tahansa. Erän alkuminuuteilla onnistui Kasis ja allekirjoittanut(!) ja ottelu näytti ratkenneen Punakoneelle. Mutta mitä vielä, IkU taisteli tasoihin lukemiin 6-6. Ottelua pelaamatta reilut 7 minuuttia ja taas oltiin tasoissa. Kun vajaat 5 minuuttia oli ottelua jäljellä, onnistui Sauli maalinteossa varsin onnekkaan kuvion päätteeksi. Allekirjoittaneen laukaus kimpoili ainakin Janin jalan kautta yläilmoihin ja aina Saulin lapaan, josta Saulilla olikin hyvä paikka laittaa pallon maalin perukoille. Kun IkU vielä sortui jäähyyn ottelun lopussa, oli viimeiset pari minuuttia vain ottelun voiton varmistusta.

Näin ollen ottelu päättyi 7-6 Punakoneen voittoon! Vaikka kaveri rikkoi, ärsytti ja pelasi fyysisesti, jäi ottelusta todella maukas maku suuhun. Tällä kaudella lähes voittamaton IkU oli kaadettu kauden viimeisessä koitoksessa ja vieläpä niin, että itse emme lähteneet siihen hakkaamiseen, rikkomiseen, suun soittoon yms. mukaan ollenkaan. Toisin kuin Punakoneen maine taitaa kertoa, että me emme osaa pelata siististi, todisti tämä peli tämän väitteen täysin päättömäksi.

Eli siis kauden maittavin voitto viimeisessä pelissä ja nousu 5. divisioonaan oli viikonlopun saldo. Todella pitkä ja vaihteleva kausi on nyt takanapäin ja voimme alkaa keskittymään kauteen 10-11. HYVÄ ME!!!

AJ

[Sami Keränen 08.06.2010 15:33]



Ottelupöytäkirja


Punakone 2       7 - 6      IkU
( 3 - 2 , 1 - 2 , 3 - 2 )



Punakone 2


IkU

1 Juha Saarikoski MV
3 Marko Mäkimarttunen
4 Henri Virtanen
5 Jari Peltoniemi
7 Ari Harjula C
8 Stefan Stortz
10 Jani Rantakangas
19 Rauli Korpi
27 Tuomo Nieminen
29 Jukka Nurmi MV
34 Mikko Raitanen
66 Villematti Santanen
68 Topi Syvänen
85 Sauli Bordi
91 Kari Mäki

Juuso Paloniemi (valm.)

- Ei saatavilla -



Punakoneen kentälliset

Vilsu - Rauli - Kasis
Sauli - Maukkeli - Jani
Henkka - Kari

Topi - AJ
Stefu - Tuomo
Jarna

MV: Nakki (Hasek)




Erotuomarit

Arola Pekka
Grön Mika




1. erä


01.55  1 - 0  Jani Rantakangas (Sauli Bordi)

05.07  1 - 1  IkU

08.22  2 - 1  Villematti Santanen (Mikko Raitanen)

13.21  3 - 1  Marko Mäkimarttunen (Jani Rantakangas)

14.26  3 - 2  IkU




2. erä


15.15  3 - 3  IkU

17.08  2 min  IkU: Pelaaja #25, protestoiminen

17.33  4 - 3  Marko Mäkimarttunen (Topi Syvänen) YV

21.01  4 - 4  IkU

25.39  2 min  IkU: Pelaaja #90, vaarallinen peli

25.39  2 min  IkU: Pelaaja #2, huitominen

26.14  2 min  IkU: Pelaaja #7, huitominen




3. erä


32.35  5 - 4  Mikko Raitanen (Marko Mäkimarttunen)

33.03  6 - 4  Ari Harjula (Sauli Bordi)

35.50  2 min  Punakone 2: Rauli Korpi, työntäminen

36.44  6 - 5  IkU YV

37.50  6 - 6  IkU

40.25  7 - 6  Sauli Bordi (Ari Harjula)

43.17  2 min  IkU: Pelaaja #9, estäminen




Maalivahdit

Punakone 2:
Juha Saarikoski peliaika: 45.00 päästetyt maalit: 6
Jukka Nurmi peliaika: 00.00 päästetyt maalit: 0

IkU:
- Ei saatavilla -




     
 © Tampereen Punakone ry, 2009 WWW.PUNAKONE.NET Sponsoroinut: Avenla